Rozliczenie dochodów z Niemiec, a umowa o pracę i zlecenie

Wielu naszych rodaków decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Najczęstszym i najchętniej wybieranym krajem są oczywiście Niemcy. To właśnie one kuszą nas dużo wyższymi płacami na podobnym do naszego stanowisku. Dzięki temu jesteśmy w stanie odłożyć naprawdę wiele.

Rozliczenie dochodu z Niemiec

Mimo iż, nie zarabiałeś w ciągu danego roku podatkowego w Polsce, spoczywa na tobie obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za granicą. Rozliczenie dochodów z Niemiec jest konieczne, gdy uzyskujemy tak dochód. Nie możemy zapomnieć równie o tym, że w Polsce musimy rozliczyć każde inny przychody, jakie zgromadziliśmy również za granicą. Rozliczenie dochodu z Niemiec powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia, jaka zasada opodatkowania dotyczy tego państwa, a w tym wypadku są to Niemcy. Obie możliwe do zastosowania zasady mogą spowodować zmiany w wypełnianiu przez nas rocznego zeznania podatkowego.

Umowa o pracę oraz umowa zlecenie

Jeżeli pracujemy za granicą, musimy pamiętać o tym, że konieczna jest zapłata zaliczki na podatek w Polsce. Powinno się to odbywać do dnia 20 następnego miesiąca, gdy zdecydowaliśmy się na powrót do kraju. Ta zasada tyczy się również wszelkich przerw między pracą za granicą. Nieopłacenie zaliczki może doprowadzić do powstania zaległości podatkowej. Za ubiegły rok podatkowy mamy obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce do końca kwietnia. Z reguły będzie się to odbywać na deklaracji PIT-36 oraz odpowiedniego załącznika PIT/ZG. Rozliczenie dochodów z Niemiec może spowodować, że ogólnie nie będziemy zobowiązani do składania deklaracji podatkowej. Taka sytuacja występuje, gdy stosowana jest metoda zwolnienia z progresją. Rozliczenie dochodu z Niemiec z zastosowaniem tej metody pozwala nam na zaliczenie dochodu zagranicznego na poczet obliczania podatku w Polsce jedynie w zakresie ustalenia odpowiedniej stawki podatkowej. Zostanie ona zastosowana następnie w stosunku do dochodów krajowych.

Rozliczenie dochodu z Niemiec wymaga od nas konieczności złożenia deklaracji zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Zasady sporządzania deklaracji podatkowej za granicą są podobne niezależnie od tego, czy świadczymy stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, czy umowy zlecenie.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]