Rozliczenia podatkowe w Niemczech – czy można starać się o ulgi?

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że niemieckie podatki dają nam możliwość ubiegania się o różne ulgi, które mają za zadanie znacznie zmniejszyć wartość podatku oraz sprawią, że zwrot podatku będzie dużo wyższy.

Ulga na dziecko

Tak zwany zasiłek na dziecko przysługuje każdej legalnie pracującej osobie na terenie Niemiec oraz posiadającej dziecko, które w dalszym ciągu się uczy, nie ukończyło roku życia oraz nie wykonuje żadnej pracy zarobkowej. Celem tego zasiłku jest pomoc rodzicom w ponoszeniu kosztów związanych z nauką oraz wychowaniem dziecka. O ten rodzaj ulgi należy starać się osobno, ponieważ nie są one związane ze zwrotem nadpłaconego podatku.

Pozostałe ulgi

Rozliczenia podatkowe w Niemczech sprawiają, że mamy możliwość ubiegania się o ulgę, gdy koszty, które mamy zamiar rozliczyć, przekraczają kwotę tysiąc euro. Do najczęściej wybieranych ulg przez podatników należą między innymi te dotyczące współmałżonka, regularnych dojazdów na pracę czy odbytych delegacji lub odzieży roboczej. Oczywiście wszelkie poniesione koszty powinny zostać potwierdzone odpowiednią dokumentacją w postaci faktur czy paragonów Rozliczenia podatkowe w Niemczech dają nam możliwość starania się o różne ulgi pod warunkiem, że potrafimy je udokumentować.

Niemczech dają nam możliwość starania się o różne ulgi pod warunkiem, że potrafimy je udokumentować. Dzięki temu możemy znacznie zwiększyć kwotę zwrotu podatku, która niejednokrotnie jest dla nas dość dużym zastrzykiem gotówki.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Podatek Niemcy, czyli o rozliczeniu ograniczonym i nieograniczonym

Bardzo często wśród osób, które od niedawna pracują w Niemczech pojawia się wiele pytań odnośnie rozliczania się z podatku dochodowego. To nic dziwnego, ponieważ cala procedura nie należy do najłatwiejszych. Ograniczone rozliczenie podatkowe Rozliczenie podatkowe ograniczone dotyczy osób, które pracowały na terenie Niemiec legalnie przez mniej niż 183 dni. Oczywiście ograniczony obowiązek podatkowy jest dużo […]