Rozliczanie PIT w Niemczech – czym jest zaświadczenie UE/EOG

Wiemy już jakie dokumenty należy przygotować, aby złożyć zeznanie podatkowe. Rozliczenie PIT w Niemczech sprawia, że nie wszyscy wiemy, czym właściwie jest zaświadczenie UE/EOG i co zawiera, mimo że należy do niezbędnych dokumentów do rozliczenia zwrotu podatku.

Czym jest zaświadczenie UE/EOG?

Aby uzyskać to zaświadczenie, konieczne jest ubieganie się we właściwym urzędzie skarbowym w Polsce. Zawiera ono wszelkie informacje odnośnie uzyskanych rzez nas dochodów w ciągu danego roku podatkowego. Rozliczanie PIT w Niemczech oraz ubieganie się o zwrot wymaga posiadania tego zaświadczenia. Aby uzyskać zaświadczenie, musimy złożyć w danym urzędzie zeznanie podatkowe PIT-36 wraz z załącznikiem ZG. Następnie ważne jest złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia UE/EOG.

Zwrot podatku – kiedy go otrzymamy?

Rozliczanie PIT w Niemczech oraz ubieganie się o zwrot nadpłaconego podatku nie posiada określonego terminu, kiedy zostanie nam dostarczona decyzja. Czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego w Niemczech podatku z reguły wymaga od nas czekania od 3 do 6 miesięcy od momentu złożenia wszelkiej poprawnej dokumentacji. Pamiętajmy o tym, że im szybciej złożymy całą poprawną dokumentację, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy zwrot podatku szybciej.

Rozliczenie PIT w Niemczech wymaga od nas znajomości wielu ważnych przepisów, które mówią między innymi o ustalonych terminach, czy potrzebnej dokumentacji.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]