Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce.

Czym jest polska rezydencja podatkowa?

Polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która spełnia jeden z dwóch wyznaczonych warunków. Mianowicie posiada na terytorium Polski swoje centrum interesów osobistych czy gospodarczych. Oznacza to, że posiadamy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej rodzinę, dzieci, małżonków lub mieszkania, inwestycje. Oczywiście liczy się również fakt, chęci powrotu do kraju. Drugim warunkiem posiadania polskiej rezydencji podatkowej jest to, że podatnik przebywa na terenie Polski dłużej niż 183 dni w ciągu danego roku podatkowego. Przepisy prawa mówią o tym, że polski rezydent podatkowy ma obowiązek rozliczania się z dochodu w Polsce niezależnie od tego, czy miejscem ich uzyskiwania jest ojczyzna.

Rozliczanie z małżonkiem, a brak statusu rezydenta

Mimo iż, odprowadzamy podatki w Niemczech i nie posiadamy statusu rezydenta w Polsce mamy prawo rozliczyć się z małżonkiem w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich mówi o tym, że jest to możliwe, gdy małżonkowie mający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska kraju. Z kolei druga sytuacja mówi nam o tym, że jeden z małżonków podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu Polsce, a drugi z małżonków posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Rzeczpospolita państwie. Opodatkowaniu w Polsce podlegają przychody, które muszą w sumie wynieść 75% przychodu z danego roku podatkowego.

Mimo iż, odprowadzamy podatki w Niemczech i nie posiadamy statusu polskiego rezydenta podatkowego w dwóch sytuacjach mamy możliwość rozliczania się wraz z małżonkiem. Dla wielu to naprawdę bardzo ważna kwestia. Łączne dochody mogą spowodować wyższą kwotę zwrotu, która będzie nam przysługiwać.

Podobne

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]

Rozliczenie dochodów z Niemiec, a umowa o pracę i zlecenie

Wielu naszych rodaków decyduje się na emigrację w celach zarobkowych. Najczęstszym i najchętniej wybieranym krajem są oczywiście Niemcy. To właśnie one kuszą nas dużo wyższymi płacami na podobnym do naszego stanowisku. Dzięki temu jesteśmy w stanie odłożyć naprawdę wiele. Rozliczenie dochodu z Niemiec Mimo iż, nie zarabiałeś w ciągu danego roku podatkowego w Polsce, spoczywa […]