Podatek z Niemiec oraz rozliczenie na podstawie umowy o pracę

Zasady rozliczania przez polskich obywateli wynagrodzenia, które pochodzi z Niemiec, powinno być oparte o polską ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto sprawdzić również umowę, która została podpisania między Polską, a Niemcami w celu unikania podwójnego opodatkowania.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę

Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę otrzymywane jest od pracodawcy w związku z umową o pracę. Na wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze, prowizję, kwoty za godziny, premie oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Podatek z Niemiec wymaga od nas stosowania zasady wyłączenia z progresją. Oznacza to, że zarobki uzyskane na terenie Niemiec nie będą opodatkowane w Polsce polskim podatkiem dochodowych. W związku z tymi przepisami polski rezydent podatkowy nie musi składać rocznego zeznania PIT-36, nie ma również konieczności zapłaty zaliczki na podatek po powrocie do kraju oraz nie mamy konieczności składania informacji o źródle zarobków w Niemczech.

Wyjątek od reguły

Podatek z Niemiec mówi o tym, że istnieje wyjątek od braku obowiązku składania zeznania podatkowego. Dzieje się to wtedy, gdy polski rezydent podatkowy uzyskuje inne zarobki, które są konieczne do opodatkowania w Polsce podatkiem dochodowym według skali podatkowej. Ewentualnie dochodzi do rozliczania w Polsce zagranicznych zarobków, które pochodzą z innego kraju niż Niemcy. W takim wypadku zasada wyłączenia z progresją ma wpływ na stopę podatku, która stosowana jest do zarobków opodatkowanych w Polsce. W takim wypadku na koniec roku musimy złożyć PIT-36 z załącznikiem PIT/ZG. Konieczne jest również wykazanie zagranicznych zarobków, choć nie są one doliczane do pozostałych wynagrodzeń krajowych. Następnie ustala się stopę procentową podatku przy zastosowaniu do krajowych zarobków z uwzględnieniem niemieckich dochodów. Ustaloną stopę procentową stosuje się do otrzymanych polskich dochodów.

Świadcząc usługę pracy na podstawie umowy o pracę, może zaistnieć sytuacja, gdy nie będzie konieczności składania przez nas zeznać podatkowych. Oczywiście od tej reguły istnieją różne odstępstwa.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]