Podatek w Niemczech, czyli jak wygląda jego zwrot

Oczywiście, jeżeli pracujemy za granią legalnie, a pracodawca stale odprowadza od nas zaliczkę na podatek dochodowy. Mamy prawo ubiegać się o jego zwrot poda koniec danego roku podatkowego. Jednak musimy pamiętać, że wszelki zwrot podatku musi być traktowany, jako przychód pochodzący z innego kraju.

Podatek z Niemiec – zwrot

Oczywiście zjawiają się sytuację, że przysługuje nam możliwość zwrotu podatku z Niemiec, o ile pracowaliśmy tam legalnie. Nie można zapomnieć o tym, że otrzymany zwrot musimy potraktować, jako przychód pochodzący z innego kraju. Wartość zwrotu równa się wysokości podatku, który został użyty w deklaracji PIT w celu odliczenia go od dochodu uzyskanego za rok pracy za granicą. Ważne, aby podatek z Niemiec zwrot został doliczony do przychodów wykazanych w zeznaniu podatkowym za rok, w którym go otrzymaliśmy. Inaczej kształtuje się sytuacja, gdy otrzymamy zwrot z kraju, gdzie przychody były zwolnione od opodatkowania w Polsce. Zwrot nie może zostać doliczony do zarobków wykazanych w rocznej deklaracji podatkowej.

Zagraniczne wynagrodzenie, a praca w Polsce

Jeżeli wykonujemy prace dla zagranicznego przedsiębiorcy mającego siedzibę w kraju oraz wypłacającego wynagrodzenie z zagranicznego rachunku to na nas spada obowiązek wyliczenia podatku. W ciągu całego roku podatkowego musimy ustalić co miesiąc wysokość zaliczki na podatek oraz wpłacić go do urzędu skarbowego. Trzeba pamiętać, że wpłata musi nastąpić do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu, którego dotyczy zaliczka. W rocznym zeznaniu podatkowym stosuje się standardowe stawki podatku, które są uzależnione od wysokości osiąganych w ciągu roku zarobków.
Oczywiście mamy możliwość ubiegania się o zwrot podatku z Niemiec, oczywiście muszą zaistnieć określone sytuację. Ważne jest również pamiętanie o tym, że jeżeli świadczymy pracę na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy na terenie Polski, jesteśmy zobligowani do samodzielnego obliczania oraz wpłacania podatku do odpowiedniego urzędu.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]