Podatek Niemcy, czyli o rozliczeniu ograniczonym i nieograniczonym

Bardzo często wśród osób, które od niedawna pracują w Niemczech pojawia się wiele pytań odnośnie rozliczania się z podatku dochodowego. To nic dziwnego, ponieważ cala procedura nie należy do najłatwiejszych.

Ograniczone rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe ograniczone dotyczy osób, które pracowały na terenie Niemiec legalnie przez mniej niż 183 dni. Oczywiście ograniczony obowiązek podatkowy jest dużo mniej korzystny, ponieważ nie ma tu możliwości stosowania jakichkolwiek ulg. Wbrew pozorom to właśnie ulgi sprawiają, że wartość zwrotu nadpłaconego podatku w Niemczech jest dość wysoka. W tym wypadku nie możemy rozliczać się również wspólnie z małżonkiem.

Nieograniczone rozliczenie podatkowe

Ten rodzaj rozliczenia dotyczy osób, które pracowały legalnie na terenie Niemiec dużej niż 183 dni. Przy tym rodzaju mamy możliwość ubiegania się o różne udogodnienia, a są to w większości przypadków odliczenia związane z kosztami utrzymania czy regularnymi dojazdami do pracy. Chcąc skorzystać z tego rodzaju ulg, konieczne jest zbieranie wszelkiej dokumentacji, która ma za zadanie potwierdzić, że dochodzi do wydatków związanych z legalną pracą na terytorium Niemiec.

Podatek Niemcy daje nam możliwość rozliczenia się metodą ograniczoną oraz nieograniczoną. Wszystko zależy od czasu w ciągu którego legalnie pracujemy na terytorium Niemiec. Oczywiście nieograniczone rozliczenie podatkowe daje nam większy wachlarz ulg, z jakich możemy skorzystać.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]