Niemcy rozliczanie podatku, czyli od czego trzeba zacząć

Niemcy to jeden z naszych sąsiadów oraz parterów gospodarczych, a więc wyjazd do tego kraju w celach zarobkowych nie jest wcale problematyczny. Obecnie wiele osób również biegle posługuje się językiem niemieckim, który obok angielskiego stał się jednym z popularniejszych. Jednak praca w Niemczech niesie za sobą kilka obowiązków.

Od czego zacząć rozliczenie podatku?

Niemcy rozliczenie podatku wymaga od nas przede wszystkim ustalenia naszej rezydencji podatkowej. O polskim rezydencie podatkowym mówimy wtedy, gdy spełni jeden z warunków, a mianowicie posiada na terenie Rzeczpospolitej Polskiej ośrodek interesów gospodarczych czy osobistych bądź przebywa na terenie ojczyzny dłużej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego. W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na wyjazd do Niemiec i przebywaliśmy w Polsce krócej niż 184 dni w ciągu roku, może zaistnieć sytuacje, że nie będzie konieczne rozliczanie się z dochodów w Polsce. Gdy status polskiego rezydenta podatkowego nie będzie już do nas należał, jesteśmy zobligowani jedynie do zapłaty podatku z zarobków lub majątku, jaki osiągnęliśmy na terenie RP.

Kiedy nie będę polskim rezydentem podatkowym?

Niemcy rozliczanie podatku mówią o tym, że wystarczy, gdy cały rok przebywamy za granicą kraju lub utrzymujemy naprawdę słabe związki z krajem. Słabe związki to takie, które pozwalają na stwierdzenie, że na terenie Polski nie mamy już centrum interesów rodzinnych lub gospodarczych. Oznacza to, że nie posiadamy w Polsce małżonka, dzieci, mieszkania inwestycji czy bliskich znajomości. Nie występuje też u nas chęć powrotu do kraju, w zamian za to mamy platyna rozwój swojej obecnej sytuacji. To w naszym obowiązku leży konieczność określenia rezydencji podatkowej, która zostanie zinterpretowana przez Ministra Finansów. Może dojść do sytuacji, że nie będąc rezydentem finansowym, będziemy zobligowani jedynie do rozliczania się w Polsce z dochodów tu osiągniętych, jak na przykład wynajmu czy inwestycji.

Niemcy rozliczenie podatku zaczyna się więc od określenia przez nas własnej rezydencji podatkowej. Ma to wpływ na ilość składnych przez nas deklaracji podatkowych.

Podobne

Podatki w Niemczech, a rozliczanie się z małżonkiem

Niemcy to obecnie jeden z krajów emigracji, który cieszy się dużą popularnością. Wbrew pozorom język niemiecki nie jest zbyt trudny, a obecnie wiele młodych ludzi opanowało go do perfekcji. Nie możemy również zapomnieć o tym, że pensja w Niemczech jest zdecydowanie wyższa od tej osiąganej w Polsce. Czym jest polska rezydencja podatkowa? Polskim rezydentem podatkowym […]

Terminy oraz dokumenty potrzebne do rozliczeń podatkowych

Oczywiście wszelkie rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas zastosowania się do obowiązujących przepisów prawa. Szczególnie ważne dla osób, które starają się o zwrot podatku, są terminy oraz obowiązkowe do złożenia dokumenty. Termin ubiegania się o zwrot podatku Rozliczenia podatkowe z Niemiec wymagają od nas znajomości trwania roku podatkowego. W Niemczech rok podatkowy pokrywa się […]